Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Sarti 2012. Harmadik rész

2024-04-11
Mit vigyél magaddal?? Mit is lehet kint csinálni??

Mivel Sartira vissza jártunk még pár évig, így szépen lassan fedeztük fel a környéket. Természetesen nem csak a pihenésnek, hanem a finom ételeknek és  egyéb szórakozási lehetőségeket is kipróbáltunk. A gasztró élményeket egy másik menü pont alatt fogjátok majd megtalálni.

Kint minden beach bárban a napágy, fogyasztás fejében használható. Nem volt feláras egyik évben sem.

Mi mindig augusztus végén-szeptember elején mentünk/megyünk nyaralni. A víz hőmérséklete és az időjárás is fantasztikus volt mindig, akár hányszor voltunk kint. Egy fontos időjárással kapcsolatos dolog, augusztusban már a tenger felől egészen nagy szelek fújnak. Ez a hőmérsékleten nem változtat semmit, ellenben hatalmas hullámok tudnak kialakulni ezeken a részen, akár időszakosan is. Így az úszás, vagy a hajókázás néha tud nehézségekbe ütközni.
Tudnotok kell, hogy én kint tanultam meg úszni, addig maximum mint a nyeletlen fejsze, csak lefelé.... Párom sokszor hívott, hogy menjek mert isteni a víz, de mindig csak az elejébe mertem bemenni . Volt egy általam uszi-párnának csúfolt kis felfújható alkalmatosságom, amivel úszkáltam, vagy inkább pancsoltam a tengerben. Vettünk kint búvárszemüveget és pipát a páromnak és nekem is.
Minek? Kérdezzétek, hiszen ugye nem tudtam úszni. Az egyik napon feltettem és eleinte még a párnába kapaszkodva lebegtem, majd egyre bátrabban már párna nélkül próbáltam elkapni a kisebb hullámokat, és bámulni a tenger fenekén úszó színes halakat. Azán azt vettem észre, hogy úszom. Persze, ahogy lekerült rólam a szemüveg és a pipa, már nem ment a dolog. Végül a párom türelmének köszönhetően ezt is le tudtam gyűrni és mára már, ha nem is profi módon, de azért elúszkálok.

Szóval ez a kis földi paradicsom tényleg arra alkalmas, hogy pihenj. A tavernák választéka fantasztikus. Az itt élő Görög emberek jórésze megtanult egészen szépen Magyarul, viszont imádják, ha megszólalsz görögül. Mivel beszélik kint a magyart így annak sem okoz nehézséget a kint tartózkodás, aki nem beszél a magyaron kívül semmilyen más nyelvet. Ezért is mondom azt, hogy ha még nem voltatok külföldön, akkor itt érdemes kezdeni, mert komfortos.
Ugye azt már az előző részekben leírtam, hogy mi busszal utaztunk. Ez azóta is így van, 1 alkalmat kivéve, amikor Covid idején nem lehetett közúton normálisan közlekedni, akkor repültünk. Az egy másik történt és ígérem azt is megosztom veletek. Szóval a buszozás igen fárasztó egy idő után, ugyanakkor olcsóbb, mint a repcsi, és az sem utolsó tény, hogy a kint megszerzett szuveníreket is könnyebb haza juttatni, mint ha repülnél. Mi szinte majdnem minden esetben az Apollon Travellel mentünk. Igen tudom saját magunk is megoldhattuk volna stb. Mi megszerettük ezt, hogy komplett utat vásároltunk.

 

Látnivalók.

A Meteórák, vagy Thessaloniki közel van. Mind a 2 helyre van fakultatív utazási lehetőség. Természetesen Szalonikibe Sartibó helyi járattal is el lehet jutni, viszont nem jár olyan sűrűn a busz, hogy megérje így. Ezért vagy béreljetek autót, vagy válasszátok a fakultatív megoldást. Egyébként minden más esetben mi helyijárattal közlekedtünk. Tavaly béreltünk először autót. Thassoson. De csak, mert szigettúrát szerettünk volna tenni. (Thassos egy sziget, egy másik Görögországi régióban).

 

Hasznos infók az utazással kapcsolatban.

Hogy informatív is legyek ne "csak egy mesemondó", el kell mondjak pár hasznos infót mielőtt útnak indultok.  A konzuli szolgálat oldalán, mindig hasznos infókat találtok az éppen aktuálisan kiválasztott országgal kapcsolatban. Ezért érdemes átfutni, hogy mi kell egy ilyen vagy hasonló kis kiruccanáshoz. 

Itt találjátok a linket, ahol azt tudjátok megnézni, hogy országonként mi az amire figyeljetek: Kiutazási információ országon ként.

No nem kell túlgondolni, sima Személyivel el tudtok jutni bármelyik EU-s országba. Egy dologra kell figyeljetek, hogy a lejárati időt ne közelítsétek meg nagyon. Régebben 6 hónappal a lejárat előtt már nem volt célszerű használni az okmányt kiutazásra, most már a konzuli szolgálat oldalán kint van, hogy a lejárat napjáig elfogadják a személyigazolványt. Viszont ha valami csúszás kerül a gépezetbe és lejár a személyi nyaralás közben az roppant kellemetlen tud lenni. Illetve még arra figyeljetek, hogy ha esetleg még itthon elhagytátok a személyiteket és jelentettétek, majd aztán megkerült és ismét jelentettétek, akkor se utazzatok ilyen okmánnyal ki. Csakis új személyivel. A barna könyv alakú "régi" személyiket nem, vagy nem szívesen fogadják el. Ne kockáztassatok.

Utasbiztosítás

Ez is egy fontos dolog. Sokan úgy gondolják, hogy nincs szükség rá. Mi mindig kötünk, mert mégis csak egy másik országba megyünk. Nagyon sok helyen lehet már kötni, online, vagy postán, vagy mobil számla terhére. Szinte mindegy, hogy hol köttök rátok bízom. Csak kössetek!! Az EU-s kék kártya amit az OEPtől lehet igényelni nem segít, ha tengeri sünbe lépsz, vagy megcsíp egy medúza. Legyen az is mert ingyenesen megigényelhető. Az utasbiztosítás még is jobb, hiszen nem csak a balesetekre vagy korházi ellátásra szolgál, hanem ha kirabolnak, vagy elhagysz valamit stb.

 

 

Hozzászólások (0)